Jdi na obsah Jdi na menu
 


Abych byla upřímná, nějaké octomilky v chovu jsem absolutně vůbec neřešila, tohle nemá smysl řešit, ale pokud vás to obtěžuje, stačí si od biolitu pořídit jablíčko (lapač na octomilky), na internetu se dá koupit do 100,-. Jako další se dají pořídit nálepové štítky, na které se octomilky nachytají, dají se nalepit na rám okna třeba, nikdy však nelepit do vně ubikace. Já jen aby jste věděli.

Co mě však donutilo řešit bylo zjištění, že jsem si zamořila chov HLÍSTICEMI (šneci od neznámeho chovatele)!!! Tak jsem si přečetla velice poučný článek o tom, jak se dá s hlísticemi zatočit a tak jsem začala konat.

Koukat se na ty mrskající potvory není moc příjemné a ještě k tomu s vědomím, že vám tyhle odporné brebery mohou zdecimovat celý chov.

Není to nic složitého a šnečkům to snad pomůže, zatím jsem odbavila polovinu ubikací a chystám se na další. Článek poukazoval na karanténu, odvar z česneku a jako krmení listy ořešáku pro jeho antiseptické a částečně odčerovací účinky.

Teď vám přiblížím svůj postup, který jsem pro zbavení se hlístit podstoupila já.

Krok číslo 1: Vyjmula jsem šneky z ubikací a pořádně je omyla ve vlažné vodě, dala jsem je do čisté plastové krabičky, kde měli možnost zbavit se zbytku kontaminovaného lignocelu na noze.

Krok číslo 2: Vysypala jsem kontaminovaný lignocel (šneci byli po umytí stále v krabičce)

Krok číslo 3: Řádně jsem kartáčem vydrhla box i víko a nechala je okapat

Krok číslo 4: Po osušení boxu jsem na dno rozprášila dolomit

Krok číslo 5: Vyjmula jsem šneky z krabičky, pokud byla potřeba opláchla jsem je ještě jednou ve vlažné vodě a poté je namočila do odvaru z česneku (2 stroužky na 750ml horké vody - luhování do schladnutí vody a naředila vodou na 1,25l)

Krok číslo 6: Vložila jsem do boxu list ořešáku a ošetřené šneky

Nutno také podotknout, že jsem šneky nedobrovolně musela vystavit hladovce (4dny), na což také článek odkazuje, zřejmě je to pro to, aby lépe pak strávili list ořešáku, který jím tedy moc nejede, tak aby ho zbaštili s chutí (bohužel, ti mojí někteří svěřenci moc chuti neměli a jen pár krát do něj zobli).

Prosím Vás, pokud zjistíte, že máte v chovu hlístice, nemusí to být fatální pro chov. Někteří chovatele mají zkušenosti, že jejich šneci s hlísticemi dokáži žít i se rozmnožovat.

Já jsem tohle dělala hlavně proto, že mám mít další druhy, kdy se bude jednat o mladé jedince, kteří by nemuseli nákazu hlísticemi přežít.

Konat mě také donutilo to, že ještě před 2mi týdny mi moje jedna archachatina marginata ovum acromelanic neměla tendence okusovat si ulitu, ale za posledních pár dni si jí okousala neskutečně :-(.

Od včerejška, kdy jsem šneky dala do karantény jsem si všimla, že limicolaria flammea a archachatina marginata ovum light body, které mi do chovu hlístice zavlekly, začaly trošku ožívat, jsou více aktivnější a žravější, ale zdání může také klamat.

Já jsem se nyní poučila, a to tak, že šneky, které si domu dovezu, nejprve podrobím karanténě, kdy je nejlepší sledovat, jak šneci rostou, jak přijímají potravu ... prostě dříve, než je začlením do boxu a dám je k ostatním. Hlístice mají tendenci přelézat z jednoho boxu do druhého. Pokud člověk chová jeden druh v jednom boxu je to jednoduché, ba až snadné, ale v mém případě, kdy chovám víc jak 20 druhů je lepší tohle řešit než si nechat zahubit celý chov.

A jak dopadneme, to napíšu až dáme během příštího týdne lignocel a ubytujeme šneky jako šneky, teď mi příjde, že jsou chuďátka moje jako za katrem :-(. Takže mi držte palečky, abychom dobře dopadli.

25.7. šnečkům se v karanténě daří, ale né tak dobře jako kdyby byli v lignocelu. Tak snad se brzy zbaví té havěti a budou se moci konečně ubytovat, tak jak by šneci ubytováni měli být.

11.8. tak od včerejšího dne mají bobánci konečně lignocel, teď se můžu jen modlit, aby se vrátily jen mušky a hlístice se odporoučely a už nikdy se nevrátily :-/, bohužel jsem se při karanténě smířila i s úhynem :-(, ale byly to velmi slabé kusy (všechny 4 pleurodonte sp. Barbados - důvodem úhynu v karanténě bylo zřejmě to, že před karanténou snášely všechny každý měsíc snůšky o počtu +/- 15 vajíček, takže se vynesly a zřejmě proto nepřežily, 1 lissachatina zanzibarica - důvodem bylo to, že šnek byl velmi slabý jedinec, jedl, lezl, ale nebyl schopen růstu, 1 lissachatina iredalei - také byla mrzáčkem již od té doby, co se dostala ke mně a 1 lissachatina immaculata panthera z odchovu - ta se prala už od vylíhnutí se zdeformovanou ulitou, růstu taky moc nedala, ostatně ani tomu žrádlu u ní jsem měla prostě zakázano ukončit její trápení a 1 limicolaria flammea - ta už také byla velice oslabená od doby co se ke mně dostala :-() Hold v chovu musí člověk se ztrátama počítat, ale myslím si, že tahle karanténa měla minimální násladky než kdybych chov nechala v lignocelu zamořeném hlísticemi ....

12.8. dala jsem na radu kamarádky (mmj. také šnekařky) a tak jsem do boxů umístila jak já tomu říkám "česnekové pytlíčky", snad to bude jako prevence proti hlísticím k něčemu, zatím jsem tam nic nezpozorovala :-) ... dej bůh aby tak i zůstalo!

2.9. a hlístice stále nejsou :-), zatím řeším s úsměvem. Pytlíčky s česnekem mají něco do sebe :-)