Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mí Afričtí přáteličkové jsou co se jídla týče velice striktní , ty potvůrky ve velkém pacifikují okurky, což je jejich nejoblíbenější jídlo a můžou se po něm utlouct, vážně, nekecám.

Dále nepohrdnou zajisté cuketou, tu mají jen za slušné chování, hravě si poradí s různými druhy salátu, já třeba v tescu ve slevách nakupuji pro šneky balené saláty jak jsou například fit mix a jiné, kde je několik druhů salátu, přinesu to domů a v době krmení je prostě směsí zasypu  a po dvou hodinách už jen vidím, jak se zespod prokusují a po pár hodinách už v ubikacích není vidět, že by tam bylo nějaké krmení  (žerou rychlostí tryskáče).

V případě, že něco nesní a nejeví už zájem o krmení, to co zbylo jednoduše z ubikací vyberu a vyhodím. Je to lepší vybírat, než by to ve vlhkém prostředí začalo hnít a kvasit a začaly se v ubikacích množit parazité a různá jiná havěť.

Já osobně mám ve zvyku začít krmení ráno, popřípadě večer. To z důvodu, abych stihnula popřípadě vytáhnout zbytky potravy a po pár hodinách i hovínka, která by také mohla začít kvasit a hnít .

Sem tam si dají do rypáčku celou hlávku čínského zelí, nebo si dopřejí jablíčko, piškotky, nebo jen tak namočené granulky (ty nedopřávám moc často), ale v podstatě, co jím dáte ze zahrádky (kromě ředkviček (z ředkvičky milují listy), cibule, papriky, česneku ...) Vám spasou nezbedové všechno.

Achatiny jsou býložravci! Proto jím nedávjte maso, salámy a masné produkty 

Asi nejsem jediná, která se u šneků potýká s jejich tzv. vybíravosti. Já jsem nad ní tak nějak vyzrála :-).

U všech šneku jsem měla problém v tom, že jim nějak extra nechutnaly listy hlávkového zelí, nechutnala jím mrkem a další z tvrdších zelenin nebo listů. Bylo to však jen mým dojmem, že daná zelenina šnekům nechutná.

Když není  zbyti a zoufalé situace si žádají zoufalé činy :-), v lednici jen mrkev a hlávkové zelí, tak šup s chutí do toho.

Hlávkové zelí - svrchní listy odlámat a vyhodit (povadlé, špinavé, ...), další listy už jsem jsem si jen tak dala na prkýnko a na drobno nakrájela, dala jsem do misek a roznesla po teráriích a boxech, po chvíli byly misky vypucované do čista.

Mrkev - oškrábat, zbavit konců a na struhadle nastrouhat, pro menší šneky na drobnější a pro ty větší na hrubší, opět do misky a roznést. Malí se do tohoto vždy pouštějí s vervou a velkou chutí :-) a pochutnávají si, velcí to samé

S tímto problémem se hlavně potýkají chovatelé, kteří mají mladé a malé jedince, kteří sotva vykoukli z vajíčka, je pravda, že první dva dny mi potravu nepřijímaly (u vylíhlých a. immaculata var. panthera), mladí jedinci zvládají se "prokousat" ledovým salátem, který má listy měkké a dalšími saláty (římský, čínské zelí, ...).

Dále se pak dají ještě vyrábět pro mladé jedince různé kašičky z ovoce (banán), do potravy můžete přidávat i dolomit (zdroj vápníku v potravě v lignocelu neutralizuje PH). Můžete šnekounkům dělat různé zeleninovo-ovocné saláty. Vše je jen na vaší fantazií a možnostech, čím vším chcete potěšit svého plžího mazlíčka.

Drže se u šneků při krmení převážně rostlinné a ovocné stravy, neládujte je zbytky od oběda, nevyplatí se vám to. Šnek je býložravec a né žádná popelnice. Dopřát jím můžete  piškoty, kočičí/štěněcí granulky, já jím tohle dopřávám na přilepšenou, nekrmím tím.