Jdi na obsah Jdi na menu
 


onemocnění

Abych Vám to trošku přiblížila, asi před rokem jsem jako úplný začátečník dárkem dostala mimo jiných rybek do akvária i závojnatky. Aby se v tom začátečník vyznal, karas černý, závojnatka teleskopka nebo co já vím jak ještě se jí říká. Ano dostala jsem je do akvária. No nekoukejte, já je dostala já si je nevybrala.

Krom toho, že tyhle rybičky jsou opravdu nejlepší snad do jezírka, i tak se mi daří, aby prospívaly i v akváriu. Jsou vhodné spíše jen samy pro sebe a k velmi mírumilovným rybičkám, já je mám se sumečky a ancitrusy. Jiné rybky mají tendence je ožírat. A vzhledem k jejich nádherným ploutvím a černému zbarvení je to velká škoda. 

Ale rovnou k věci, proč jsem se rozhodla tenhle článek napsat. Moje osobní zkušenost. 

Jednoho večera jsem si všimla, že větší ze závojnatek (zatím ještě jméno nemají :-)) plave břiškem nahoru. Já začala propadat panice. Co si budeme povídat, každý jsme tak trošku "magor". Koukala jsem na ní a viděla jsem, že ještě dýchá, jenže ... co teď? Bříško měla nad hladinou vody, z černé barvy jí moc nezůstalo, ocasní ploutev měla nazlátlou až průhlednou a já už si říkala, že tedy bude s rybičkou amen. Jenže to bych nesměla být já. 

Připravila jsem si plast box, do kterého jsem nalila vodu a promíchala jí s vodou z akvária. Rybičku jsem vylovila a dala do boxu. Ani neměla tendenci se bránit, jen pokorně čekala, co se bude dít. Bylo pozdě v noci a já ani nekoukala na možnosti, jak jí  zachránit, které bych se dočetla na internetu a jediné co mě napadlo, bylo to, že jsem jí začala pomaličku masírovat bříško. Pomaličku s mírným tlakem, středem od žaber až k ocasní ploutví. Měla jsem jí položenou ve dlani bříškem vzhůru a držela jsem jí pod hladinou vody. Jaké překvapení pro mě, když z rybičky začaly odcházet výkaly a plyny, taková rybička s prdíky. Dalo mi to nějakou naději. Bylo už docela pozdě večer a i tak jsem jí tuhle masáž udělala 2x během jedné hodiny. A bylo na ní poznat, že začíná být aktivnější. 

Pokud jsem jí nedržela v dlaní, stáčela se už z boku na bříško (do té doby byla jen bříškem vzhůru), ale většinu času strávila bříškem nahoru. Po hodině a půl jsem si řekla, že jsem asi udělala co jsem mohla, rybičku jsem vrátila zpět do akvária se slovy "uvidím ráno".

Když jsem se ráno vzbudila, jaké to překvapení, rybička plavala na boku u hladiny, ale byla už více aktivní, snažila se plavat, i když bokem, ale plavala. Vrátilo se jí její zbarvení, opět byla celá černá. Což mi zase dodalo energii.

Opět jsem napustila plastový box, rybičku vylovila a dala zase do boxu. Tentokrát jsem jí masírovala už ne bříško, ale zboku. Rybičku jsem si chytila hned za hlavou, abych ji neblokovala žábry a pohybem od hlavy k ocasní ploutví jsem jí opět masírovala mírným tlakem. Opět z ní začaly vycházet výkaly a plyny. Vždy jsem masírovala jen směrem "ven". Takhle jsem to dělala každou čtvrt hodinu. Pokud jsem rybičku nedržela, bylo vidět, že se její poloha začíná měnit při plavání tím správným a přirozeným směrem. Po hodině jsem jí i s plastovým boxem nechala v umývadle, ostatní rybičky jsem přemístila do druhého akvária a šla akvárium vyčistit. 

Ten večer, kdy jsem rybičku dala zpět do karantény, kde je jen vzduchovač a topítko už byla rybička v pořádku a plavala v přirozené poloze, jen občas,když se hodně rozdivočila,mírně se stáčela na bok, ale nebylo to nic drastického. 

Tohle se odehrálo během pátku a soboty, dnes je čtvrtek, rybička je stále v karanténě, je aktivní, žere a vylučuje. Až když bylo po všem, napadlo mě na internetu podívat se, co že to mohlo být. Upřímně, žádný z příspěvku mě nenadchnul.

Za mě, pokud jednáte rychle, při určitých potíží se zachránit rybička dá, jen jí člověk nesmí brát jako "blbá ryba". Chce to jen trošku zdravého rozumu, trpělivosti a chuti rybičce pomoci a nečekat, až uhyne.

Tahle zkušenost, přes selský rozum, mi zachránila nádhernou rybičku. Doufám, že pomůže i dalším, kteří budou mít stejný/podobný problém. Nemusí to být účinné u všech typu onemocnění pro všechny ryby. Já osobně nevím, co rybičce bylo, zda měla zácpu, nebo něco jiného. Chce to hlavně trpělivost a opravdu něžné zacházení, aby jste rybičce neublížili ještě víc. Za pokus nic nedáte. Já jsem ráda, že jsem jí zachránila i když jsem za magora :-). Padlo i konstatování "jsem rád, že jsi jí nemusela dávat umělé dýchání". 

Přeji vám všem hodně radostí a málo starostí s rybičkami.

Ryba je kámoš, ne žrádlo :-)