Jdi na obsah Jdi na menu
 


V těchto řádcích se dovíte něco o mých osobních zkušenostech s tímhle plemenem. Kokříka mám možnost pozorovat už nějakou řádku let. Jeden z hlavních a zřejmě i nejdůležitějších poznatků z těchto jedenácti let je to, že u kokršpaněla je důležité vybudovat si místo pána a pilně pracovat na udržení si této pozice v jeho životě, jinak Vám přeroste přes hlavu a poté s tím člověk už vůbec nic neudělá. Jsou to velice temperamentní a svéhlavá psiska (tedy, u toho mého to platí stonásobně), ale tohle je o nich už veřejně známo.
První příklad svéhlavosti: Lehni! - úkon proveden psem je, že si sedne a naopak v případě povelu Sedni! - koukne se a lehne si.druhý příklad svéhlavosti (nebo lenosti?): procházka lesem, krásná rovná cesta, pes padesát metrů přede mnou. Ve chvíli kdy zazní povel K noze! - pes se zastaví a čeká až ho dojdu :-).
Pro mně bylo výhrou se v tomto plenemu vyznat (tedy v případě mého psa) a naučit se ho chápat a asi největší výhrou je dokázat mu, že je člen rodiny a né pes, který slouží jen k tomu aby uvázan u boudy štěkal, na to jsou řekněme jiná plemena. Tenhle pesan potřebuje hodně prostoru, nejlépe někde u domu s velkou zahradou, kde může od rána do večera skotačit. V případě mé osoby, kdy žiju v bytě, je nutné, aby alespoň jednou do týdne se mohl pořádně vyběhat (třeba u známých na zahradě). Jinak přes týden, když je krásně a člověk chce udělat něco pro sebe a svého kamaráda, vzít ho na hodinu na dvě někam do lesa na procházku .... možností je velká spusta a pokud má člověk čas, může tak chodit třeba i každý den. Já osobně jednám s Ronym jako rovný s rovným, postupem času Vám tohle bude vracet svou láskou, věrností, oddaností a poslušností. Původem je tohle plemeno lovecké a své pudy nezapřou (hlavně u fenky, ale o tom až dále). V případě, že najde na zahradě krtinec nebo díru po myši, člověk může čekat, že jednoho krásného dne na té zahradě najde kráter velikosti medicimbálu a pejsek se bude u dveří chlubit se svou trofejí (pozor slabší povahy co nemáte rádi myši, hraboše, krtky, potkany atd. například jako moje máma). Pro tyhle psy je opravdu důležité pozorovat je a vnímat jimi vydávané signály. Nejdůležitější je to ve chvíli, kdy se pes například zraní aniž by jevil přímé známky poranění. Moje první závažná situace, která si vysloužila návštěvu veterináře byla ve chvíli, kdy jsem psa česala kartáčem a po chvíli jsem zjistila, že mu na hřbetu začla prosakovat krev. Bohužel jsem tenkrát to, že se pořád válel na zádech brala jako styl jeho dovádění, poté jsem se přesvědčila, že tomu tak nebylo. Za neskutečné peníze co se na veterině nechaly (40,- jen za to, že jsme překročili práh, dále pak 60,- zato, že se musel zvážit ... nakonec to vyšlo na nějaký 2000,- jen u veterináře a dalších 800,- v lékarně) po měsíci a něco se jeho exém podařilo vyléčit a od tý doby se nevrátil. Důležité: pokud má pes blechy v případě že příjde do styku se zvířetem které je má, je nejnutnější okamžitě ho blech zbavit (Difusil na blechy a klíšťata - osobně mohu doporučit, v mém případě má 100% účinek, neříkám však, že tak musí být u všech, k zakoupení je už jen u veterináře nebo v lékarně).
Jelikož kokři mají uší svěšené a dosti osrstěné, je velimi důležité se věnovat jejich čištění, česání a vysušování v případě, že se pes smočí (při koupání, při rošťačení v řece, rybníku ....). Ronyho musím v těchto věcech doslova a dopísmene skřípnout mezi kolena a jít na něj se sílou (tím nechci říci, že ho mlátím, ale boj to je), nemá to totiž rád. V případě zánětu uší není moc líbivé mít tohoto pejska na blízku. V případě, že mu z uší zapáchá, vyhledejte veterináře (byť by to mělo být jen preventivně). Dostane do ouška antibiotickou mastičku a léky na užívání v případě, že se tam zánět opravdu projeví. Takže nic moc drastického to pro pejska není. Za týden už bude vesele skotačit a nebude se pořád jen drbat a zapáchat.
... dále se můžete těšit na další příhody z veterinárni ordinace, na Ronovo cestování repubublikou, na jeho vylomeniny z mládí, nato co má rád, jak se zžívá s ostatnímá zvířatkama doma a spoustu dalšího o něm a jeho kamarádce Lejdynce v novinkách zmíněné nalezenenkyni, je toho opravdu hodně a za jeden den se to zvládnout nedá a alespoň se máte na co těšit.