Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ohledně psů se už zajisté někdo s tímhle pojmem setkal, případně na psovi žlutou stužku viděl, ale nechápal její význam a já se Vám to tady pokusím trošku vytáhnout na světlo, aby jste začali mít o tomhle nějaké to povědomí, jelikož zatím tento symbol neplní svůj účel a to jen díky neznalosti, ale snad se lidičkové všichni poučíme :-).

Tento symbol se k nám dostal ze Švédska, není to tak dávno. Jenže my jsme ještě 100let  za opicemi, že jo, takže nám to všechno dochází s krapet delším zpožděním :-), třeba se to za 5 nebo 10 let zlepší a už to nebude tak tuze moc vtipné pro ignoranty, kteří nikdy psa neměli a tím pádem se o to nezajímají, ale to je to samé, jako žit na vesnici, chodit konat potřebu do kadibudky a nevědět, že existuje záchod. 

Žlutou stužkou jsou nebo by spíše měli býti označení psi s nějakým handicapem a to ať fyzického případně psychického rázu. Případně tak může majitel označit svou fenku v době hárání, tohle je třeba jen jeden z příkladů. Takto označený pes může mít strach, může být agresívní na ostatní psi, nebo ne zrovna agresivní, ale náklonnost k nim mít nemusí, případně to může být pes ve výcviku.

Všimněte si někdy, že štěňata cvičená k nemocným lidem po dobu výcviku mají žluté vestičky s nápisem, že se jedná o štěně ve výcviku. Jo štěňátka, ty jsou tak roztomiloučké, honem honem to pomuchlat a pomazlit, že? V tomhle případě, to však nejde, takové štěně je možné muchlat až v případě, že vám to cvičitel dovolí. Většinou spíše k tomu ale nedochází, ale zase záleží na člověku. Berte prosím na to ohledy a respektujte to. V tomhle případě jsou to pejskové, kteří dokáži člověku i zachránit život a rozptylování "v práci", pro ně není přínosné. 

Tak jsem Vás zase trošku zmoralizovala :-D, ale už by to mohlo stačit :-).

Nyní se zaměřím na své dvě fenky. Lady a Agima. Zlatá a černá. Pokora a živel. Sice jsou spojeny genetickou výbavou, ale obě jsou naprosto odlišné a to povahově až extrémně. Zatímco Lady, je takový malý něžný buldozer, co by mouše neublížil, neříkám, že Agima taková není, jen je ostražitá vůči cizím lidem. Kdo nezná chování psa, což je většina, jelikož ani jeden pes není stejný, by si mohl říci: "jé to jsou krásní pejskové, můžu si je pohladit?", zatímco Lady to uvítá s jazykem až na cestě, Agima se mi začne na vodítku plašit, štěkat, dělat výpady na člověka a schovávat se za mě. Ten výpad si člověk může vyložit jinak, že je Agima agresivní, ale není tomu tak, jen se cizího snaží zahnat na ústup a sama se pro svůj pocit bezpečí schovává za mě. A co myslíte? Zasloužila by si Agima mít na vodítku žlutou stužku? ..... dám vám chvíli čas, aby jste si to mohli promyslet ... už víte odpověď? ANO, Agima by měla mít na vodítku vždy připnutou žlutou stužku, aby lidi věděli, že nás mají nechat v klidu projít a nevšímat si nás a to ani přes to, že venčím dva psi z toho jedna žlutou stužku nemá. Bohužel, bohužel ... nám tato neznalost lidí komplikuje občas život. A zkuste vysvětlit ignorantovi, že ten pes agresivní není, že má jen strach, prostě nevysvětlíte, ani kdyby jste se na hlavu stavěli a poslouchat od takového člověka "ježiši vy máte ale agresivní potvoru", mě vážně nebaví a žhaví mě to doběla :-). 

Další nevýhodou, co pro psa se žlutou stužkou je, když jdete do parku, kde máte tlupu ignorantů, co venčí své psi aniž by je měli na vodítku a opatřené náhubkem. Když máte třeba psa epileptika, označeného žlutou stužkou a přihrne se k vám rotvík bez náhubku s páničkem 50m daleko, je to k zešílení. V tomhle případě, pak nevíte, kdy se pes takto nemocný může leknout, postihnout ho záchvat a vy v té chvíli nevíte co máte dělat dřív, jelikož se bojíte také. Cizí pes na Vás a Vašeho psa doráží, pes se Vám tam na zemi klepe v záchvatu .... a majitel rotvíka si jde jako by se nechumelilo a ještě Vám řekne "zas tak moc se nestalo". 

Tohle by si měli přečíst i "nepejskaři", případně ti "ignoranti" a i pejskaři. Pro pejskaře z toho plyne ponaučení, pokud máte pejska s nějakým "omezením", označujte pejsky žlutou stužkou. Pro "ignoranty", když už do prdele lezete někam, kde nejste sami, berte ohledy na ostatní a pokud máte pocit, že se Váš pes potřebuje proběhnout, tak mu dejte aspoň ten náhubek a hlavně ho mějte pod dohledem a vycvičeného!!!! A pro nepejskaře? Buďte ohleduplní k žlutým stužkám, není to žádná výstřední psí moda, co by si páničkové oblíbili, je to prostě označení pro pejska, který má mít svůj klid a prostor a je lepší jeho i majitele obejít oklikou :-)